info@matlabiran.ir

خانه » تاسیسات » آتش بند و دود بند – بخش دوم (کد ها و استاندار ها)

آتش بند و دود بند – بخش دوم (کد ها و استاندار ها)

آتش بند و دود بند

آتش بند و دود بند

کارخانه ها و شرکت های مختلفی مواد و مصالح آتش بند و دود بند را تولید می کنند. بسیاری از آن ها اطلاعات مربوط به محصولات خود را تحت نظر سازمان UL یا Underwriters Laboratories منتشر می کنند. UL یک سیستم کد گذاری را برای شناسایی محصولات آتش بند و دود بند ایجاد کرده است. UL محصولات مختلف را آزمایش کرده و سپس لیست اطلاعات مربوط به هر کدام را منتشر می کند. در سیستم کد گذاری UL دو حرف در ابتدا آمده و پس از آن ها اعدادی برای هر محصول وجود دارد.

ساختار سیستم کد گذاری UL به صورت زیر است:

 • C: کاربرد محصول برای دیوار، کف (سقف)
 • F: کاربرد محصول فقط برای کف (سقف)
 • W: کاربرد محصول فقط برای دیوار

حرف دوم نوع ساختار سازه را نشان می دهد.

 • A: برای کف با ضخامت کمتر یا مساوی 5 اینچ
 • B: برای کف با ضخامت بیشتر از 5 اینچ
 • C: برای کف کاذب
 • D: برای عرشه های فولادی (deck construction)
 • J: برای دیوار های بتنی یا ماسونری (آجری – بلوکی) با ضخامت کمتر یا مساوی از 8 اینچ
 • K: برای دیوار های بتنی با ماسونری (آجری – بلوکی) با ضخامت بیشتر از 8 اینچ
 • L: برای دیوار های کاذب
 • M: برای پارتیشن ها

اعدادی که در ادامه ی این حروف می آیند نشان دهنده ی آیتمی هستند که از دیوار یا سقف عبور می کنند. به طور مثال اعداد بین 1000-1999 برای لوله های فولادی، کاندوئیت ها و تیوب ها هستند و 3000-3999 مربوط به کابل ها می باشد.

استاندار UL1479 عموما سیستم های آتش بند و دود بند را در یک یا چند دسته ای که در ادامه معرفی خواهند شد قرار می دهد.

شعله (Flame): نرخ مقاومت در برابر شعله می باشد. حرف F طول مدت زمانی که مصالح می توانند در برابر شعله مقاومت کنند قبل از آن که خودشان بسوزند یا اجازه ی عبور آتش به سمت دیگر بازشو را بدهند نشان می دهد.

دما (Temperature): حرف T نشان دهنده مقدار زمانی است که مصالح آتش بند و دو بند می توانند مقاومت کنند در حالی که دما در سمتی که آتش مستقیم وجود ندارد از 325 درجه فارنهایت از دمای محیط بالاتر نرود. این استاندارد اطمینان حاصل می کند که دما در طرف دیگر دیوار که مستقیما در معرض شعله نیست به حد اشتعال مواد موجود نرسد.

دود (Smoke): با حرف L نشان دهده شده و مقدار هوایی (دودی) است که می تواند از طریق بازشوی ایجاد شده به سمت دیگر برود و با واحد فوت مکعب بر دقیقه اندازه گیری می شود. این آزمایش در دما محیط و هم جنین در دمای 400 درجه فارنهایت انجام می شود  تا کارآیی و عملکرد واقعی مصالح آتش بند و دو بند را مورد بررسی قرار دهد.

آب (Water): با حرف W نشان داده می شود و در سال 2004 به این استاندارد اضافه شده است. نشان دهنده ی شرایطی است که مصالح آتش بند و دود بند توانسته اند آزمایش های UL را پشت سر بگذارند. به طور مثال کلاس یک نشان دهنده ی آن است که مصالح آتش بند به مدت 72 ساعت در زیر 3 فوت آب قرار گرفته اند و سپس توانسته اند در مقابل حریق با استاندارد ANSI/UL 1479 مقاومت کنند. کلاس دو نشان دهنده ی مقاومت محصولات آتش بند در مقابل فشار 20 فوت آب است. در نهایت کلاس سه، نشان دهنده مقاومت محصول در مقابل فشار 57.54 فوت است.

یک پاسخ تا حالا.

 1. جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.