خانه » بهینه سازی » الگوریتم جست و جوی گرانشی » ترجمه مقاله Combined heat and power economic dispatch problem using gravitational search algorithm

ترجمه مقاله Combined heat and power economic dispatch problem using gravitational search algorithm

Combined heat and power economic dispatch problem using gravitational search algorithm

Combined heat and power economic dispatch problem using gravitational search algorithm

این مقاله کاربرد الگوریتم بهینه سازی جدیدی به نام الگوریتم جست و جوی گرانشی (GSA) را برای حل کردن مسائل غیر محدب توزیع اقتصادی توان و گرما (CHPED) ارائه می کند. روش ارائه شده مبتنی بر قانون گرانش و قانون حرکت ذرات است. موثر بودن الگوریتم پیشنهاد شده در موارد مطالعاتی مختلف شامل مدل کردن تاثیر بارگیری نقطه ی کار و تلفات انتقال مورد آزمون قرار گرفته است. نتایج مسئله ی CHPED مبتنی بر GSA در موارد کیفیت راه حل و بازدهی (کارآیی) محاسباتی با سایر الگوریتم ها برای نشان دادن قابلیت های الگوریتم معرفی شده در یافتن نقطه ی کار بهینه با کمترین هزینه مقایسه گردیده است.

عملکرد بهینه سیستم قدرت یکی از مهم ترین جنبه های بهره برداری سیستم های قدرت و اقتصاد است. در این رابطه، هدف مسئله ی توزیع اقتصادی (ED)، برنامه ریزی بهینه توان تولیدی ژنراتور ها با توجه به قید برابری تولید و مصرف توان و قیود نا مساوی حاکم بر سیستم های تولید توان است. امروزه به منظور استفاده بهتر از سوخت، استفاده ی ترکیبی از گرما و توان به طور گسترده مورد توجه قرار گرفته است. این تکنولوژی برای افزایش بازده گرمایی سیکل نیروگاه ترکیبی از 50 تا 60 [1] درصد به 90 [2,3] درصد معرفی شده است که عموما مبتنی بر استفاده بهتر از آنتالپی کم گرما است.  علاوه بر این، واحد های CHP که به عنوان واحد های تولید ترکیبی نیز شناخته می شوند، با بازیافت و استفاده از گرما می توانند 13 تا 18 درصد از آلاینده های زیست محیطی خارج شده از بخش ژنراتوری را کاهش دهند. [2]

استفاده از واحد های CHP در کشور های مختلف به علت مزایای بسیار بازدهی انرژی و کاهش آلایندگی به شدت مورد توجه است. نقش این واحد ها در میکروگرید ها، شبکه های انرژی، و پارک های انرژی به منظور پراکنده کردن توان های تولیدی و کاهش فاصله ی محلی که انرژی تولید و مصرف می شود، روز به روز بیشتر و بیشتر مورد اهمیت قرار گرفته است. این تکنولوژی ها پتانسیل خود را در استفاده در مناطق خارج شهری که نگرانی های زیست محیطی در آن ها بیشتر و مناطق شهری جدید التاسیس که تامین انرژی در آن ها چالش برانگیز است نشان داده اند.

در این سناریو، این مقاله روش جدیدی را برای بهینه سازی در زمانی که حامل های انرژی مختلفی (که در این جا عبارت اند از توان الکتریکی و گرما) وجود دارند ارائه می دهد. اگر توزیع توان یک مسئله ی شناخته شده است و در دهه 1930 همراه با CHPED حل شده گردیده، اما هم چنان برخی از مشکلات در فرایند بهینه سازی آن وجود دارد که نیازمند پیشرفت های بیشتری است.

در این مقاله، یک روش فرا ابتکاری به منظور حل مشکلات همگرایی که با توجه به ساختار مسئله توسط الگوریتم های کلاسیک بهینه سازی (روش های مبتنی بر گرادیان، نقطه ی داخلی، شبه نیوتنی و …) قابل حل نیست ارائه شده است. علاوه بر این،کارآیی الگوریتم های مختلف بر اساس مزایای اقتصادی که در یافتن نقطه ی بهینه کلی ایجاد می نمایند (یا ارزان ترین راه حل) و هزینه ی نقطه ی بهره برداری آن ها مورد مقایسه قرار گرفته است. این خصوصیات در صنعت برق نسبت به سرعت کارآیی غالب هستند. (اهمیت بیشتری نسبت به سرعت بهینه سازی دارند) در حقیقت این یک مسئله ی بهره برداری است و به طبع آن قید های زمانی ضعیف تری برای زمان محاسباتی بر آن حاکم است. زیرا محاسبات باید در مقایس های زمانی چندین ساعت یا در بدترین شرایط در 5 تا 30 دقیقه انجام شوند.

به طور دقیق تر، مسئله ی CHPED فرایند بهینه سازی ای است که در آن هدف حداقل کردن هزینه سوخت با توجه به تمام قیود مساوی و نا مساوی حاکم بر واحد های انحصاری تولید توان، واحد های تولید مشترک توان و گرما (CHP) و واحد های انحصاری تولید گرما است. همان گونه که در منابع مختلف گزارش شده است سه چالش عمده وجود دارد که مسئله ی CHPED را پیچیده می سازد.

[box type=”info” ] [button color=”orange” size=”big” link=”http://www.matlabiran.ir/wp-content/uploads/file/10.1016_j.epsr.2015.10.007-Combined-heat-and-power-economic-dispatch-problem-using-gravitational-search-algorithm.pdf” target=”blank” ]دریافت رایگان فایل انگلیسی[/button] [/box]

جزئیات بیشتر در مورد این محصول در ادامه آمده است:

  • نام محصول: ترجمه مقاله Combined heat and power economic dispatch problem using gravitational search algorithm
  • فرمت: pdf
  • قیمت: 6500 تومان

دریافت محصول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.