خانه » کتاب آموزشی » مدل سازی و تحلیل شبکه های قدرت در نرم افزار متلب

مدل سازی و تحلیل شبکه های قدرت در نرم افزار متلب

مدل سازی سیستم قدرت

مدل سازی سیستم قدرت

برنامه ی آماده ی ارائه شده در این بخش، نرم افزاری برای بررسی و تحلیل و آنالیز سیستم های قدرت بر اساس مدل سیگنال های dq0 است. این برنامه به منظور شبیه سازی و تحلیل و آنالیز سیستم های قدرت شامل چندین ژانراتور، بار های مختلف و (احتمالا) یک شبکه انتقال طراحی شده است. نرم افزار ارائه شده، ابزاری را برای ساختن مدل های دینامیکی اجزای سیستم قدرت و تحلیل آن ها در حوزه زمان و فرکانس فراهم آورده است. توضیحات و نرم افزار ارائه شده در این بخش شامل مثال های مختلفی است که می تواند به افراد در آغاز کار (حتی اگر دانش چندانی در رابطه با مدل دینامیکی سیستم قدرت یا تبدیل dq0 نداشته باشند) کمک شایانی نماید.

روش استفاده ی مقدماتی:

  • نرم افزار را از این لینک دانلود کرده و آن ها به دایرکتوری دلخواه خود انتقال دهید.
  • دایرکتوری دلخواه را به مسیر متلب (Matlab Path) اضافه کنید.
  • در پنجره Matlab prompt (Command Window) عبارت “get_started_here” را تایپ کنید تا از نصب صحیح نرم افزار اطمینان حاصل شود. این script چندین تابع را اجرا می کند.

در هنگام استفاده از این نرم افزار:

روش های بسیاری برای مدل سازی رفتار دینامیکی یک سیستم سه فاز وجود دارد. شبیه سازی های حالت گذرا از چهارچوب abc استفاده کرده و سیستم را از طریق کمیت های فیزکی توصیف می کنند و بنابراین دقت و قابلیت انعطاف بیشتری را ارائه می کنند. روش ارائه شده در این جا عمومی ترین روش شبیه سازی سیستم های قدرت (قابل اعمال به سیستم های غیر متقارن) است و در طیف وسیعی از فرکانس ها متعبر می باشد. یکی دیگر از روش های مدل سازی سیستم قدرت استفاده از فازور های متغیر با زمان است که اغلب به همراه معادلات پخش بار استفاده می شود. این روش مزایای بسیاری دارد که یکی از آن ها عبارت است از این که شبکه ی انتقال با معادلات جبری خالص توصیف می شود. هر چند که فازور های متغیر با زمان فقط در فرکانس های پایین و تحت شرایط شبه پایدار (quasi-static) سیستم معتبر هستند.

یک راه حل که مکمل این دو روش شناخته شده است، مدل کردن سیستم های قدرت بزرگ با استفاده از کمیت های dq0 می باشد. این روش به اندازه ی مدل سازی abc عمومی نیست و مزیت آن به خصوص در زمانی است که شبکه و واحد های آن به طور متقارن باشند. با این وجود، مدل dq0 دو ویژگی مناسب را با یکدیگر ترکیب می نماید: مشابه مدل های حالت گذرا، مدل های مبتنی بر dq0 از مدل های فیزکی مشتق شده اند و بنابراین در فرکانس های بالا نیز معتبر خواهند بود و فرض شبه پایدار (quasi-static) بودن شبکه الزامی نخواهد بود. علاوه بر این، این مدل های dq0 مشابه مدل های فازور های متغیر با زمان، مستقل از زمان هستند. این ویژگی شرایطی را ایجاد می کند که بتوان نقطه ی کار تعریف نمود و مطالعات سیگنال کوچک (small-signal analysis) و مطالعات پایداری (stability analysis) سیستم های قدرت را انجام داد.

روش استفاده از این نرم افزار:

این نرم افزار سیستم قدرت را از طریق بلوک دیاگرام های سیگنالی نمایش می دهد که در آن هر یک از اجزای سیستم قدرت با استفاده از کمیت های dq0 مدل شده اند. شبکه های قدرت با مدل های فضای حالت خطی شده (linear state-space models) با در نظر گرفتن ولتاژ به عنوان ورودی و جریان به عنوان خروجی مدل شده اند. نرم افزار به صورت اتوماتیک مدل های ماتریسی را با استفاده از ورودی های شبکه ایجاد خواهد کرد. این کار می تواند از طریق استفاده از رابط کاربری تصویری (graphical user interface) یا به صورت مستقیم از پنجره Command Window انجام شود. مدل های فضای حالت ایجاد شده حداقل درجه (minimal order) هستند، ماتریس های ایجاد شده سیستم تنک (sparse matrices) هستند و بنابراین برای سیستم های قدرت بزرگ مناسب هستند. شبکه و اجزای آن با استفاده از تبدیل dq0 مدل شده و بنابراین همگی در مبنای پریونیت یکسان هستند.

جزئیات بیشتر در مورد این محصول در ادامه آمده است:

  • نام محصول: مدل سازی و تحلیل شبکه های قدرت در نرم افزار متلب
  • فرمت: فایل سیمولینک + دفترچه راهنما
  • قیمت: 19500 تومان

دریافت محصول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.