info@matlabiran.ir

خانه » تاسیسات » آتش بند و دود بند – بخش اول (مقدمه)

آتش بند و دود بند – بخش اول (مقدمه)

آتش بند کردن بازشو های سینی کابل

برای حدود بیش از 40 سال، عبور نا مناسب یا محافظت نشده ی تاسیسات الکتریکی یا مکانیکی از درون دیوار ها و سقف ها مایه نگرانی افرادی بود که در بخش های محافظت در برابر حریق فعالیت می کردند. در سال 1996 یک آتش سوزی در Rockefeller Plaza در شهر نیویورک که منشا آن الکتریکی بود رخ داد. آتش نشانانی که به محل رسیده بودند چندین آتش مختلف را در محل های مختلف ساختمان مشاهده کردند که منجر به دود گرفتگی بسیاری از فضاهای ساختمان گردیده بود.

با توجه به گزارشات مرکز ملی حریق ایالات متحده، عبور تاسیسات به صورت عمودی و افقی از میان دیوار ها یکی از اصلی ترین علل گسترش آتش سوزی و دود گرفتگی در ساختمان ها می باشد. این بازشو ها اجازه می دهند که دود و آتش از اتاق های مختلف عبور کرده و کلیه ی فضاها را اشغال نماید.

بسیاری از آتش سوزی ها مشابه با آن چه که در بالا روایت شد بر داشتن سیستم برای محافظت و جلوگیری از نفوذ آتش به بخش های مختلف ساختمان تاکید می نمایند. به این سیستم ها در اصلاح، سیستم های آتش بند و دود بند (Firestop) گفته می شود. بر این اساس کشور های مختلف استاندار ها و شروط حداقلی مختلفی را برای آتش بند کردن ساختمان در نظر گرفته اند. تمامی این استاندار ها بر نصب سیستم های آتش بند و دود بند در بازشوهای تاسیسات (به خصوص تاسیسات الکتریکی) تاکید دارند.

ویرایش 2005 استاندارد NEC تصریح می نماید که “باز شو های تاسیسات الکتریکی که از درون دیوار ها، تیغه ها، کف ها یا سقف های مقاوم در برابر حریق عبور می کنند، باید با روش های مناسب به نحوی آتش بند و دود بند شوند که نرخ مقاومت دیوار (یا تیغه، کف و سقف) در مقابل حریق افت نکند.”

آتش بند و دود بند کردن سه عنصر اساسی دارد: 1- دیوار ها، تیغه ها، کف ها یا سقف هایی که در مقابل حریق به درجات مختلف مقاومت دارند، 2- کابل ها، سینی کابل ها یا کاندوئیت هایی (لوله های برق) که از آن دیوار ها عبور می کنند و 3- مواد و روش هایی که برای بستن راه نفوذ آتش و دود به بخش های مختلف استفاده می شوند.

علاوه بر موارد فوق، طراح یا پیمانکار ساختمان باید به این نکته توجه داشته باشد که این باز شو ها و عبور تاسیسات دائمی هستند یا موقتی. ممکن است در حین جا به جایی مالک یا مستاجر در واحد های مختلف و بازسازهایی که صورت می گیرد این شرایط تغییر کند که نیاز به نصب تاسیسات الکتریکی جدیدی باشد.

باز شو های دائمی عموما آن هایی هستند که برای برق رسانی در قسمت های مختلف ساختمان ایجاد شده اند در حالی که کابل های تفلن و دیتا ممکن است در طول زمان توسط مالک جا به جا شوند.

2 پاسخ__ تا حالا.

  1. طلایاب گفت:

    خیلی ممنونم بابت انتشار این مقاله بسیار مفید و کاربردی موفق باشید

  2. فلزیاب گفت:

    مطلب مفیدی بود، با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.